MUDr. Iva Rostová
soukromá zubní lékařka
Římská 16, 120 00 Praha 2
ordinační hodiny
pondělí momentálně neordinujeme
úterý 8:30 - 14:30 (jednou za 14 dní)
středa 8:30 - 14:30
čtvrtek 8:30 - 14:30
pátek momentálně neordinujeme

estetické fazety (fasety)

Estetickou fazetou se rozumí překrytí vestibulární plošky zubu, tedy plochy, která je obrácená směrem do předsíně ústní - nejvíce viditelná a tím i esteticky nejexponovanější. Fazety se používají ke korekci různých estetických nedostatků, například tmavě zbarvené skloviny (pigmentace různé etiologie, zvláště ty, které dostatečně nereagují na bělení zubů), vývojových vad skloviny (opět z různých příčin, které působí na vyvíjející se zárodek ještě před prořezáním zubu do dutiny ústní, jsou různé intenzity od poruch v zabarvení přes různě velké kvantitativní defekty skloviny - jamky, rýhy a jiné), zubů poznamenaných mnohočetnými výplněmi, apod.

K výrobě fazet používáme keramické materiály, které dokonale esteticky nahrazují zubní sklovinu. Fazetu si můžeme představit jako tenkou keramickou slupku, která je pevně nalepena na viditelné plošce zubu a která upravuje jeho zbarvení, eventuálně i tvar, podle požadavků pacienta.


Jak probíhá zhotovení estetické fazety?

V lokální anestezii se jemně obrousí povrchová část vestibulární plošky zubu. Další postup může být dvojí:

Závěrečná fáze je opět stejná. V ordinaci je estetická fazeta vyzkoušena a nalepena na zub. Výsledkem je dokonalá estetická rehabilitace pacienta.