odstraňování pigmentací
Pigmentacemi rozumíme tmavé zbarvení skloviny v podobě skvrn nebo difuzního charakteru, které nepříznivě mění barevný odstín skloviny ve srovnání s původním přirozeným odstínem. Tyto pigmentace se na zubech usazují z různých složek potravy na pigmenty bohaté, např. z kávy, čaje, červeného vína, borůvek, citrusových plodů, apod. Nejvýraznějším zdrojem pigmentací je pochopitelně kouření.
Pigmentace je možné z povrchu zubů odstranit několika způsoby. Každý z nich do určité míry zatěžuje zubní sklovinu, a proto je třeba dodržovat vhodné časové odstupy mezi jednotlivými procedurami, aby nedošlo k poškození skloviny. Obecně lze říci, že čím efektivnější systém (výraznější vybělení skloviny), tím razantnější (méně šetrný ke sklovině).
- Nejméně účinné jsou volně prodejné bělící pasty, eventuálně bělící prášky. Ani ty ovšem nedoporučujeme k chronickému, ale spíše přechodnému používání. Při dlouhodobém používání mohou i ony neúměrně zatěžovat sklovinu.
- Další metody jsou již určené k profesionálnímu použití ve stomatologické ordinaci. Nabízíme odstranění pigmentací (tzv. depuraci) pomocí kombinace speciálních rotačních nástrojů určených pro použití v koncovkách stomatologické soupravy a depuračních past. Tento zákrok je zcela bezbolestný, pocitově ho můžeme připodobnit k čištění elektrickým kartáčkem. Depurace obvykle zesvětlí zuby o jeden až dva odstíny, v závislosti na barvě a množství usazených pigmentů.
- Obdobné výsledky přináší i použití air-flow, což je technika, při které jsou zuby pomocí speciální koncovky opatřené tryskou vystaveny působení proudu vzduchu smíchaného s částečkami hydrogenuhličitanu sodného.
Někdy může být původní (vrozený) odstín skloviny pacientem vnímán jako příliš tmavý. V těchto případech nevystačíme s pouhým odstraněním pigmentací z povrchu zubů, ale musíme zasáhnout přímo do sklovinné struktury a odstranit pigmenty v ní pevně vázané. K tomu se využívají různé techniky bělení zubů.