preventivní výplně
Plným právem je první výplň (plomba) a její kvalita považována za klíčový okamžik v životě zubu. Tvrdá zubní tkáň je jedna z mála tkání v lidském organismu s takřka nulovou regenerační schopností. Jednoduše řečeno: žádná část zubu, kterou v průběhu života z různých důvodů ztratíme (kaz, úraz, nešetrné či nevhodné ošetření, ...), již nikdy nedoroste. Na druhé straně délka života v naší společnosti se neustále prodlužuje, a proto i na životnost chrupu jsou kladeny podstatně vyšší nároky než dříve. Proto je nesmírně důležité vybírat nejen co nejkvalitnější a trvanlivé materiály, ale i moderní postupy a technologie, které se snaží o co nejšetrnější přístup k vlastní zubní tkáni.
Co je preventivní výplň?
Preventivní výplně se týkají dětských zubů vhodných k pečetění, u kterých již v některé části zubní rýhy nalezneme počínající kaz. Díky moderním adhezivním materiálům (materiály schopné přilnout k povrchu zubu pomocí chemické vazby na tvrdé zubní tkáně - sklovinu a dentin), které nevyžadují specifický tvar preparační kavity (vyvrtaný otvor po odstranění kazu), můžeme odvrtat jen minimální množství již napadené zubní tkáně. Jedná se vesměs o bílé materiály, a výsledkem jsou tudíž bílé preventivní výplně. Zbývající zdravé zubní rýhy se preventivně ošetří pečetícím materiálem.
Jak se zhotovuje preventivní výplň?
Zákrok probíhá v lokální anestezii (tedy zcela bezbolestně). Po odstranění (odvrtání) kazem infikované části zubu, kterou jsme schopni přesně identifikovat pomocí speciálního chemického indikátoru kazu, se povrch zubu připraví pomocí různých kondicionerů (tekuté či gelové přípravky nanášené na zub většinou malinkým štětečkem) tak, aby se použitý adhezivní materiál chemicky spojil se zubní tkání. Poté je do kavity (otvoru) aplikován výplňový materiál. Ke zhotovení preventivních výplní se používají materiály na bázi skloionomerních cementů nebo kompozitních pryskyřic (obojí jsou "bílé materiály"). Některé z nich dokonce uvolňují do svého okolí fluoridové ionty, čímž snižují riziko vzniku nového kazu. Některé materiály jsou takzvaně samopolymerující (obsahují aktivátor tuhnutí, který po namíchání sám zahájí "tuhnoucí reakci"), jiné jsou aktivované světlem speciální lampy. Po ztuhnutí materiálu se výplň upraví tak, aby nepřekážela ve skusu.