ošetření výplněmi
Pokud kazivý proces zůstal lokalizován jen v rámci tvrdých zubních tkání a nezasáhl zubní dřeň, volíme pro jeho sanaci (nápravu vzniklých škod) různé druhy výplní.
V naší ordinaci nabízíme:
- fotokompozitní výplně (bílé výplně zhotovované z kompozitních pryskyřic tvrzených světlem speciální lampy)
- skloionomerní výplně (bílé výplně z materiálů na bázi skla, chemicky či světlem tuhnoucí)
- amalgámové výplně (výhradně z kapslovaných amalgámů s maximálně redukovanou rtuťovou složkou a standardizovanými míchacími poměry)
- nepřímo zhotovované keramické výplně (inlay či onlay, vyráběné v laboratoři za pomoci počítačového systému - CAD/CAM systémy např. CEREC inLAB, PROCERA, apod.)
Nejvhodnější typ výplně vybíráme s ohledem na velikost a lokalizaci defektu, předpokládané mechanické zatížení výplně, úroveň ústní hygieny, věk pacienta a samozřejmě také s ohledem na estetické nároky i finanční možnosti pacienta.
Bez ohledu na zvolený výplňový materiál při preparaci vždy používáme caries-detector (nebo též caries-detektor) - barevný chemický indikátor kazu. Barvivo obsažené v caries-detectoru se specificky váže na bakteriemi poškozené konce kolagenních vláken v tvrdých zubních tkáních. Srozumitelně řečeno: caries-detector cíleně obarví pouze infikované části zubu.
Využití caries-detectoru při preparaci:
-
zaručí dokonalé odstranění kazu
Bakterie nejsou pouhým okem viditelné, riziko ponechání infikované tkáně pod výplní je bez použití caries-detectoru vysoké.
-
je vůči zubu šetrnější, zabrání zbytečným ztrátám tvrdých zubních tkání
S caries-detectorem dokáže lékař bezpečně rozeznat infikovaný dentin od neinfikovaného a může proto bez obav ponechat pod výplní i hnědé či změklé oblasti, které jsou schopné remineralizace a které by jinak zbytečně odstraňoval.