MUDr. Iva Rostová
soukromá zubní lékařka
Římská 16, 120 00 Praha 2
ordinační hodiny
pondělí momentálně neordinujeme
úterý 8:30 - 14:30 (jednou za 14 dní)
středa 8:30 - 14:30
čtvrtek 8:30 - 14:30
pátek momentálně neordinujeme

implantologie a dentoalveolární chirurgie

Dentoalveolární chirurgie se zaměřuje na chirurgické výkony v dutině ústní. Patří k nim prosté extrakce zubů, hemiextrakce (odstranění části zubu), chirurgické extrakce zubů retinovaných nebo semiretinovaných (to jsou zuby, které zatím vůbec nebo jen částečně prořezaly z kosti), různé úpravy tvaru dásně, kosti, ošetřování kostních cyst a podobně. Z tohoto oboru se vyčlenila implantologie, která je v současné době vnímána spíše jako samostatná disciplína. Specializuje se na zavádění implantátů jako náhrad již ztracených zubů.


Co je implantát a jaké jsou výhody jeho použití?

Implantát bývá někdy označován jako "umělý kořen". Jedná se vlastně o kovový šroub, který se zavádí do kosti namísto ztraceného vlastního zubu a který se na závěr - po vhojení - opatřuje korunkou (obvykle metalokeramickou - bílou), takže výsledkem je dokonalá rehabilitace všech funkcí zubu. Pro výrobu implantátů se vesměs používá titan (nealergenní kov používaný v chirurgii například v podobě endoprotéz či různých pomůcek k fixaci komplikovaných zlomenin po dobu hojení - mikroplate či miniplate systémy - právě proto, že je nejlépe snášený organismem) s různě upravovaným povrchem pro usnadnění hojení.


Kdy je možné implantát použít?

Implantátem lze nahradit nejen jednotlivý ztracený zub, ale kombinací více implantátů lze vyřešit i větší mezeru po ztrátě více zubů či rehabilitovat i zcela bezzubou čelist - buď použitím většího množství implantátů, na které se na závěr zhotoví fixní můstek, čímž se opět vytvoří plně ozubená čelist bez nutnosti použití snímatelné náhrady, nebo použitím několika (většinou menšího množství) implantátů, které poslouží k dokonalé fixaci snímatelné protézy. Toto řešení bývá většinou o něco méně finančně náročné; dalším důvodem pro jeho volbu může být nedostatek kosti v lokalitách potřebných pro implantaci pod fixní můstek.

Před implantací je nutné odborné vyšetření včetně rentgenů, které stanoví, zda je v daném případě implantát vhodným řešením. Je potřeba zohlednit poměry v dutině ústní - množství a kvalitu potřebné kosti, typ skusu, kvalitu ošetření ostatních zubů, úroveň hygieny apod. - i celkový zdravotní stav pacienta (některé choroby mohou nepříznivě ovlivňovat hojivou schopnost organismu, například diabetes mellitus neboli cukrovka). V některých případech, kdy diagnostikujeme nedostatek kosti, je možné před implantací samotnou


Jak implantace probíhá?

Implantace je drobný chirurgický zákrok. Jeho provedení je díky moderním anestetikům zcela bezbolestné. Časová náročnost nekomplikovaného výkonu se pohybuje kolem 30 minut a pooperační bolestivost bývá menší než po extrakci zubu.

Implantaci samotné předchází plánování, většinou v samostatné návštěvě. Po intraorálním vyšetření, zhodnocení rentgenových snímků a anamnézy pacienta lékař posoudí, zda je implantát v daném případě vhodným řešením. Pokud ano, zvolí vhodný typ a velikost implantátu. Seznámí pacienta s následným postupem a provede orientační finanční rozvahu. Používáme implantáty špičkové kvality dvou renomovaných výrobců: švýcarské firmy Straumann a americké firmy BIOMET 3i.

Samotný zákrok probíhá v lokální anestezii (injekční znecitlivění operovaného úseku, jehož účinnost je cca 2-3 hodiny). Provede se drobný řez ve sliznici a obnaží se kost v místě, kde budeme zavádět implantát. Pomocí speciálních rotačních nástrojů kalibrovaných podle zvoleného implantátu se do kosti navrtá otvor, do kterého se pomocí příslušného momentového klíče našroubuje vybraný implantát. Na závěr se sliznice opět sešije (většinou 2-3 stehy) a provede se rentgenová kontrola správnosti zavedení implantátu. Zhruba po jednom týdnu pacient dochází na kontrolu k odstranění stehů.

Celý výkon probíhá za trvalé asistence sestry, která odsává pacientovi z úst tekutiny a stará se o jeho pohodlí.